Jak dbać o tatuaż, żeby szybko się zagoił?

Tatuaże od dobrych kilkunastu lat są cały czas modne. Dzięki różnym wzorom tatuaży można wyrazić siebie, czy też swoje poglądy. Tatuaże pełnią też formę ozdoby, ale trzeba o nie dbać. Istotne znaczenie ma tutaj ich odpowiednia pielęgnacją, dzięki temu skóra szybciej się goi.

Najważniejsze jest zabezpieczenie

Tatuaże damskie to najczęściej imiona dzieci, albo partnera. Kobiety chętnie też decydują się na tatuaże w formie kwiatów, gdzie róże oznaczają naturalne piękno, ale również miłość.

Wśród mężczyzn najpopularniejsze wzory tatuaży to te w 3d, albo też kultowe już tribale. Męskie tatuaże często związane są z modą, wszak mężczyźni zdecydowanie częściej naśladują sportowców, czy też innych wydziaranych celebrytów.

Niezależnie od wielkości tatuaży trzeba o nie dbać. Najważniejsza jest ochrona zaraz po ich wykonaniu. Tatuaż powinien być nasmarowany wazeliną, dzięki temu kanaliki układu limfatycznego są zatkane, zatem tusz nie wypływa, również nie wydobywa się osocze. Należy oczywiście stosować jeszcze folię, tutaj sprawdzi się zwykła folia spożywcza. Chroni ona przed dostaniem się bakterii, ale również zanieczyszczeń, które mogą podrażniać skórę, a także wywoływać zakażenia.

Folie należy zdjąć po około 4 godzinach, jednak gdy wybieramy się na miasto, czy spotykamy z przyjaciółmi należy na nowo owinąć tatuaż folią. Oczywiście nie może on być narażony na promieniowanie słoneczne, ani też zimno. Zatem na samym początku należy ukrywać tatuaż pod ubraniem.

Jak przyspieszyć gojenie się tatuażu?

Gojenie się tatuażu nie jest procesem szybkim. Trwa około 3 tygodni, jednak skóra wraca do swej pierwotnej grubości aż 3 miesiące. Niestety kobiety są narażone na dłuższy proces gojenia, dlatego że ich skóra jest po prostu delikatniejsza.

Warto pamiętać, że wszystkie tatuaże zaraz po wykonaniu należy chronić.  Będąc już w domu należy co 4 godziny smarować tatuaż maścią. Tutaj doskonale sprawdzi się Dekspantenol.

Jest on metabolizowany do kwasu pantotenowego, a jak powszechnie wiadomo witamina B5 przyspieszaj regenerację skóry i jednocześnie łagodzi podrażnienia. Takiej maści należy używać przez 2 tygodnie, jednak należy pamiętać o pełnej systematyczności stosowania.

W razie wystąpienia podrażnień,czy też wrażenia, że tatuaż się nie goi, konieczne jest udanie się do dermatologa, gdyż może się okazać, że będzie trzeba przyjmować antybiotyk.

Codzienna ochrona przed drobnoustrojami

Należy bezwzględnie dbać o tatuaż. Zatem konieczne jest jego regularne nawilżanie. Absolutnie nie można stosować gazy, która nie pozwala skórze oddychać i może przynieść więcej problemów niż pomocy.

Zatem należy odpowiednio przemywać tatuaże. Tutaj najlepiej sprawdzi się szare mydło, ale również inne kosmetyki, które są naturalne i nie mają w swoim składzie konserwantów.

W studiach tatuażu najczęściej polecane są kosmetyki takie jak: Alantan Plus bądź też Aquaphor. Warto również zastosować płyny do higieny intymnej, które są bardzo delikatne i jednocześnie stanowią barierę ochronną przed wszelkimi bakteriami.

Aby tatuaż szybciej się zagoił należy również zrezygnować przez okres około tygodnia z gorących kąpieli. Tatuaż można wycierać tylko do ręcznika papierowego.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Tatuaże należy bezwzględnie chronić przed słońcem. Istotne znaczenie ma nawilżanie całej powierzchni skóry, na której się znajduje.

W przeciwnym razie mogą pojawić się strupki, które powodują uszkodzenie tatuażu. Należy także unikać wysiłku fizycznego,  aby ochronić skórę przed nadmiernym poceniem się i dostanie się bakterii.

Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi. W tym czasie warto zrezygnować się większej aktywności fizycznej, aby nie doszło do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie i tatuażu. Należy także zrezygnować z picia alkoholu, który opóźnia proces gojenia się i zwiększa również ryzyko zakażenia.

Zarówno tatuaże damskie, jak i tatuaże męskie należy wykonywać tylko w profesjonalnym studiu tatuażu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że przestrzegana jest tam higiena, zatem nie należy obawiać się zakażenia żółtaczką,czy też wirusem wątroby typu C.

Salon tatuażu zatrudnia też wykwalifikowanych tatuażystów. To sprawia, że każdy tatuaż jest niemal dziełem sztuki, a nie powodem do wstydu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij