Dyskopatia szyjna – objawy i leczenie
Dyskopatia szyjna to zwyrodnienie krążka międzykręgowego (dysku) w szyjnym odcinku kręgosłupa. Co trzecia dyskopatia dotyczy właśnie tego odcinka kręgosłupa. Jej przyczyną jest zmieniony skład chemiczny krążka, czyli odwodnienie jego struktury (tzw. jądra miażdżystego).
Dyskopatia poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie i może ograniczyć sprawność pacjenta. Co ciekawe, archeolodzy, którzy zajmują się badaniem szkieletów, nie odnotowują tego schorzenia u naszych przodków np. sprzed kilkuset lat. Dlaczego? Wpływa na to m.in. współczesny, siedzący tryb życia. Spędzamy dziś mniej czasu chodząc i ruszając się. Zmieniła się również długość życia, co wiąże się z możliwymi dolegliwościami spowodowanymi zużyciem kręgosłupa.
Możliwe przyczyny dyskopatii
Oprócz siedzącego trybu życia, na zwyrodnienie dysku może wpływać szereg innych czynników, np. urazy w wyniku wypadku komunikacyjnego, częste mikrourazy, przeciążenie odcinka szyjnego, brak ruchu, skrzywienie kręgosłupa, nadmierne napięcie mięśni w odcinku szyjnym spowodowane stresem, niewłaściwe ułożenie podczas snu. Nawet gwałtowne ruchy szyją, bez odpowiedniej rozgrzewki, mogą przyczynić się do zwyrodnień w odcinku szyjnym i doprowadzić do dyskopatii. Aby tego uniknąć, należy zadbać o właściwy trening z uwzględnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa, właściwą pozycję podczas siedzącej pracy oraz dobrze dobraną poduszkę.
Objawy dyskopatii
Najczęściej o dyskopatii świadczy ból barku, który może promieniować do przestrzeni między łopatkami. Podobne dolegliwości mogą być również zapowiedzią zawału sercowego lub pęknięcie tętniaka aorty, dlatego nie wolno bagatelizować tych objawów. Badanie lekarskie pomoże wykluczyć zmiany chorobowe nie dotyczące kręgosłupa.
Jeśli w wyniku dyskopatii dojdzie do ucisku na nerwy rdzeniowe mogą pojawić się również zaburzenia czucia, czyli tzw. parestezje oraz silny ból w okolicy uciskanych nerwów.
Leczenie
Niestety to schorzenie ma charakter przewlekły. Ortopeda przy ostrym zespole korzeniowym zleca przeciwzapalne leki niesterydowe np. diclofenac, leki z grupy benzodiazepin oraz miorelaksanty, np. baclofen. Istnieją również przypadki, w których lekarz może zlecić unieruchomienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Po leczeniu wskazana jest również rehabilitacja.