Dbaj o swoją wątrobę

Dbaj o swoją wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka i nie da się jej zastąpić. Pełni ona rolę czegoś w rodzaju zakładu utylizacji toksyn i substancji szkodliwych, które produkuje nasz organizm oraz tych, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Z tego powodu czyha na nią wiele zagrożeń, które mogą zaburzać jej pracę lub wywoływać choroby często zagrażające życiu.

Zaburzenia pracy wątroby pojawiają się zwykle jako skutek działania niekorzystnych czynników przez długi czas, albo dzieje się to w sposób nagły, chociażby w czasie silnego zatrucia na przykład grzybami.

Trzeba być świadomym zagrożeń, aby można ich unikać. O wątrobę należy dbać, a w momencie wystąpienia niepokojących objawów konsultować się z lekarzem. Niestety, bez sprawnie funkcjonującej wątroby nie da się żyć. Poniżej garść informacji, jakie choroby wątroby występują najczęściej i jak może do nich dochodzić.

Zakażenie wirusami wątroby

Jedną z bardzo popularnych przyczyn uszkodzeń wątroby jest zakażenia wirusami WZW typów od A do E. To tak zwane „żółtaczki”, choć specjaliści odżegnują się od tej nazwy. Najczęściej mamy do czynienia z zakażeniem spowodowanym wirusem HAV, czyli żółtaczka pokarmowa. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez picie brudnej wody, która nie jest wystarczająco oczyszczona. Można też zarazić się, jedząc owoce umyte  w takiej wodzie.

Na żółtaczkę pokarmową nie ma w zasadzie lekarstwa, a choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie pół roku. Chronią przed nią szczepienia, które są bardzo skuteczne oraz unikanie picia wody niezdatnej do spożycia, co szczególnie może się przytrafić w czasie egzotycznych podróży, ale nie tylko.

Wirus HCV to przyczyna wirusowego zakażenia wątroby typu C. To znacznie poważniejszy rodzaj choroby wątroby. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby już zarażonej. Wirus ten jest bardziej zaraźliwy niż nawet HIV. I choć w czasie choroby zwykle występują niewielkie objawy, to nawet po wielu latach może dojść do groźnych powikłań.

Jeśli jednak choroba zostanie zdiagnozowana, można ją skutecznie leczyć. Niestety, przed wirusowym zakażeniem wątroby typu C nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się żadną szczepionką.

WZW spowodowane wirusem HBW, jest z kolei chorobą przebiegającą niemal bezobjawowo i tylko w rzadkich przypadkach może dać powikłania w postaci zapalenia wątroby. Z kolei wirusy typu D i E, to w naszym kraju choroby bardzo rzadkie.

Marskość wątroby

Uszkodzenia wątroby często mają skutki odwracalne, niestety do tej grupy schorzeń nie należy marskość wątroby. To zmiany, które wywołują trwałe uszkodzenie tego organu i można tylko spowalniać ich rozwój.

Najczęstszą przyczyną jest alkohol, który spożywany nawet w niewielkich ilościach może być powodem takiego stanu rzeczy. Schorzenie to jest też skutkiem stanów pozapalnych, zakażenia wirusem typu C lub skłonności genetycznych. To tylko niektóre przyczyny tej choroby. Powikłaniem marskości wątroby bywa nowotwór wątrobowokomórkowy.

Dieta i profilaktyka

Aby uniknąć poważnych kłopotów oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, należy o nią dbać. Bardzo ważna jest dieta zawierająca spore ilości ryb i drobiu, które w miarę możliwości powinny zastępować mięso czerwone.

Trzeba jeść spore ilości warzyw i owoców, zawierających jak najwięcej witamin i antyoksydantów oraz błonnika, które w znacznym stopniu odciążają wątrobę w usuwaniu toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu. Wątrobę można też wspierać preparatami ułatwiającymi trawienie.

Osoby zagrożone chorobami wątroby, powinny szczególnie dbać o prawidłową wagę, aby nie dopuścić do stłuszczenia tego organu. W tym pomoże utrzymywanie aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla organizmu człowieka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij