Czy zegarki wymagają przeglądów – praktyczne informacje

Już od jakiegoś czasu można zaobserwować, że popularność zegarków rośnie. Chociaż coraz więcej sprzętów codziennego użytku oferuje czasomierz, to jednak tradycyjny zegarek pozostaje niezastąpiony. Nie tylko dzięki swoim walorom użytkowym, lecz również dzięki uzupełnianiu stroju i podkreślaniu charakteru swojego właściciela.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym E-watches

Czasomierze pozostają nadal skomplikowanymi mechanizmami, które do właściwej pracy potrzebują odpowiedniej opieki i traktowania. Właściwa pielęgnacja zegarka nie tylko pozwoli mu jak najdłużej działać, lecz dzięki niej zachowa on swoje walory estetyczne i nawet po długim okresie użytkowania będzie wyglądał jak nowy.

Decydując się nawet na tak doskonałe czasomierze, jak zegarki męskie Orient należy pamiętać, że chociaż ich mechanizmy zostały wykonane w technologii mikro-precyzji, to nadal wymagają one odpowiedniego traktowania i opieki.

Regularne wizyty u fachowego zegarmistrza

Decydując się na wizytę u zegarmistrza, nie tylko oddamy zegarek pod właściwą opiekę, lecz dodatkowo uzyskamy gwarancję na wykonane przez niego usługi. Jedynie profesjonaliści mają odpowiednią wiedzę niezbędną do właściwej oceny całości mechanizmu.

Zazwyczaj w trakcie przeglądu cały mechanizm zostaje rozebrany i skrupulatnie obejrzany. Jednocześnie poszczególne elementy zostaną wyczyszczone i naoliwione. Niekiedy wymienia się również elementy odpowiedzialne za jego wodoszczelność.

Wymiana baterii

Dla wielu wymiana baterii może wydawać się błahostką, z którą nie warto udawać się do profesjonalisty. Jest to często popełniany błąd, który skutkować może trwałym oraz mechanicznym uszkodzeniem części. Serce zegarka stanowi skomplikowany mechanizm a wymiana baterii jest bezpośrednią ingerencją w niego. Jedynie fachowiec umie uniknąć naruszenia konstrukcji oraz wymienić baterię bez ryzyka uszkodzeń.

Wymiana baterii jest istotna jeszcze z jednego powodu — nigdy nie wolno zwlekać z nią do ostatniej chwili. Baterię wypełniają płyny, które zawierają metale ciężki. Przy zbyt długim użytkowaniu jej może dojść do wycieku płynu i narażenie całego mechanizmu na zniszczenie, co dodatkowo wiąże się z kosztami naprawy.

Jednocześnie nie należy kupować najtańszej baterii, gdyż można spotkać się z nierzetelnym wykonaniem i większym prawdopodobieństwem wycieku.

Do wymiany baterii powinno przystępować się średnio co 3 lata. Niekiedy zegarmistrz może uznać inaczej i albo skrócić ten czas, albo go wydłużyć — z pewnością jest to dobry moment na całościowy przegląd mechanizmu.

Wodoszczelność

Kupując zegarek, można spotkać się z licznymi oznaczeniami dotyczącymi ich wodoszczelności. Rozszyfrowanie ich nie zawsze jest tak proste, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Z uwagi na to warto zasięgnąć porady specjalisty, który szczegółowo wyjaśni co wolno, a czego nie wolno robić z naszym czasomierzem.

Dla przykładu niektóre zegarki męskie Bulova posiadają oznaczenie wodoszczelności 30 m = 3 Bar. Oznaczenie to jest równoznaczne z dozwoleniem na sporadyczne zachlapanie ich wodą (np. w trakcie mycia rąk).

Wodoszczelność mechanizmu nie jest stała i na jej utratę mogą wpłynąć liczne czynniki. Wśród najlepiej widocznych oznak należy wymienić zbieranie się pary wodnej na szkiełku. Jako najczęstszą przyczynę rozszczelnienia mechanizmu należy wymienić nagłe zmiany temperatury.

Aby uzyskać pewność, czy czasomierz pozostaje nadal szczelny, należy udać się do specjalisty. To właśnie on posiada odpowiedni sprzęt, dzięki któremu jest w stanie określić szczelność zegarka.

Podsumowując, warto pamiętać o regularnych wizytach u profesjonalnych zegarmistrzów oraz w autoryzowanych serwisach. Dzięki temu zyska się pewność, że czasomierz został przekazany w odpowiednie ręce i będzie można cieszyć się nim przez długie lata.

Przeglądy takie powinny być wykonywane średnio raz na kilka lat — decydując się np. na zegarki męskie Adriatica uzyskamy pewność, że będą one nam długo towarzyszyć, czy to podczas codziennej pracy, czy przy wieczorowym wyjściu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij