Co to jest pepitka Jak nosić pepitkę

Co to jest pepitka? Jak nosić pepitkę?

Pepitka niewątpliwie jest jednym z tych wzorów na ubraniu, który kojarzy każdy z nas. Najczęściej nosiły go nasze mamy oraz babcie i choć mogłoby się wydawać, że moda na ten motyw już dawno zniknęła, nic bardziej mylnego. Czym właściwie jest pepitka, skąd się wzięła i kiedy przypadał czas jej największej świetności? Jak nosi się pepitkę? Czy nadal jest modna?

Czym jest wzór pepitki?

Wzór pepitki pewnie kojarzy każdy z nas – nieco przekrzywiona, najczęściej czarno-biała kratka, to motyw często spotykany na ubraniach i uważany jednocześnie za bardzo elegancki. Inaczej nazywa się go także „psim zębem” oraz „kurzą stopką”. Nie bez znaczenia jest fakt, iż zazwyczaj nosiły go kobiety nie tylko na co dzień, ale też do pracy i na spotkania biznesowe. Spódnice, spodnie i marynarki w pepitkę stanowiły zestaw must have każdej szanującej się damy. Obecnie moda na ten wzór zaczyna powoli wracać, w nieco świeższym bardziej nowoczesnym wydaniu. Co to jest pepitka i komu pasuje dowiesz się z poradników na mag.net.pl, przy czym jak się okazuje, z powodzeniem mogą ją zakładać nie tylko dojrzałe i poważne panie. Motyw ten na powrót zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością i doceniają go nawet znacznie młodsze panie.

Kiedy i jak powstała pepitka?

Historia pepitki sięga całkiem odległych czasów, ponieważ szacuje się, że po raz pierwszy wzór ten pojawił się już w II – III wieku n. e. w Skandynawii. Później widoczny był także na Bliskim Wschodzie, a znacznie później, bo w XVI w. również w Szkocji. W wieku XIX zyskał nawet popularność wśród arystokracji, jednak prawdziwy boom na ten motyw pojawił się dopiero w wieku XX za sprawą słynnej projektantki Coco Chanel. Największy rozkwit pepitki szacuje się na lata 20′ – 50′. W późniejszym czasie jej popularność nieco osłabła, ale jako że stała się symbolem ponadczasowym, nigdy do końca nie zniknęła.

Dla kogo motyw pepitki?

Motyw pepitki pierwotnie zarezerwowany był przede wszystkim dla eleganckich ubrań, dzięki czemu sięgały po niego przede wszystkim panie dojrzałe i pewne siebie. Jako wzór elegancji i powagi, zazwyczaj stroje w tym wzorze wybierane były na oficjalne spotkania. Obecnie jednak pepitka przeszła wiele zmian i weszła także do mody bardziej casualowej. Zaczęły po nią sięgać także zdecydowanie młodsze panie, a także dzieci. Wybór fasonów jest na tyle duży, że niekoniecznie muszą się one kojarzyć tylko ze sztywną elegancją.

Niestety gorzej wygląda to w przypadku dopasowania pepitki do figury. Niestety przekrzywiona krata ma tę poważną wadę, że może optycznie pogrubiać. Trzeba więc uważać jaką formę pepitki się wybierze, lepiej więc decydować. Może występować w różnych wariantach od bardzo drobnej kratki, po bardzo duże wzory, które uznawane są już za bardziej ryzykowny wybór.

Jak nosić pepitkę?

Pepitka już od kilku lat na powrót zaczyna podbijać wybiegi mody. Kiedyś kojarzyła się przede wszystkim z eleganckimi sukienkami, żakietami czy spódnicami, obecnie na rynku można znaleźć także kurtki, swetry, koszule, a nawet buty. W przypadku tego motywu najważniejszy jest jednak minimalizm, ograniczając się do jednego elementu garderoby w tym wzorze. Psują do niego takie kolory jak zielony, żółty, granat, ale tylko w formie drobnych akcentów. Pepitka może być wzorem na całej powierzchni ubrania, na przykład na płaszczu lub stanowić formę skromnego dodatku, na muszce, krawacie, pasku czy butach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij