Basen rozporowy czy stelażowy – co wybrać na działkę?

Basen rozporowy czy stelażowy – co wybrać na działkę?

Basen ogrodowy to wygoda, na którą może sobie pozwolić coraz więcej osób. Baseny mają dużą przewagę nad stale zatłoczonymi aquaparkami czy kąpieliskami publicznymi. Mogą one sprawić, że każde słoneczne, gorące popołudnie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Basen może być wielką atrakcją w czasie spotkań ze znajomymi. Na co dzień wiele frajdy będą z niego mieli zarówno dorośli jak i dzieci. Dawniej basen w ogrodzie był zarezerwowany tylko dla osób, które mogły poszczycić się wysokimi zarobkami.

Dzisiaj baseny ogrodowe poliestrowe mogą stać się własnością niemal każdego, ze względu na coraz niższe ceny. Zanim jednak będzie można korzystać w pełni z ich uroków, trzeba wybrać basen odpowiedni do własnych potrzeb. Prawie każdy producent basenów ma w swojej ofercie różne ich rodzaje. Najwyższą jakością i trwałością wśród basenów przenośnych cieszą się baseny stelażowe i rozporowe. Są jednak między nimi różnice, dlatego warto się zastanowić nad tym, który będzie lepszym rozwiązaniem i przejrzeć oferty różnych producentów, jak choćby ten: http://www.pool-design.pl/.

Basen stelażowy

Baseny stelażowe uważane są za najtrwalsze. Są wytrzymałe na wiele czynników i mogą osiągać naprawdę duże rozmiary. Są one bardzo kosztowne, ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, jednak mogą służyć nawet przez kilkanaście lat. Baseny stelażowe mają dużą pojemność wody i może się w nich kąpać jednocześnie nawet do dziesięciu osób.

Można je nabyć w kształcie prostokąta lub okrągłym. Ich wadą jest to, że długo się je rozkłada i potrzeba do tego kilku osób. Trzeb tu złożyć stelaż zbiornika. Zwykle nie są potrzebne do tego żadne narzędzia. Wśród basenów stelażowych można znaleźć baseny poliestrowe. Jest to bardzo wytrzymały materiał, najczęściej używany do produkcji basenów.

Basen rozporowy

Baseny rozporowe są tańszymi, jednak również bardzo trwałymi odpowiednikami basenów stelażowych. Mają dużą pojemność i rozmiary, które spokojnie wystarczą do pływania. Ze względu na wysokość takiego basenu, konieczna jest specjalnie skonstruowana drabinka, żeby do niego wejść. Baseny rozporowe są dużo łatwiejsze w montażu niż stelażowe, a kształtu nabierają poprzez napełnienie ich wodą.

Ten typ basenów występuje w okrągłym kształcie. Brzeg basenu dostosowywany jest do wysokości lustra wody dzięki napełnionemu powietrzem kołnierzowi, który znajduje się na górze. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie wysokości basenu do własnych potrzeb. Najczęściej spotykany typ basenów rozporowych to basen ogrodowy poliestrowy.

Baseny stacjonarne

Dla osób, które chcą mieć w swoim ogrodzie basen na stałe, baseny stacjonarne będą najlepszym rozwiązaniem. Koszty ich budowy nie są już tak duże, jak jeszcze kilkanaście lat temu, jednak wciąż kosztują więcej niż kupno nawet najlepszego basenu stelażowego. Do budowy basenu stacjonarnego konieczne jest wynajęcie specjalnej ekipy. W zależności od rozmiaru basenu trzeba też ubiegać się o pozwolenie na jego budowę lub po prostu zgłosić to do odpowiedniego organu.

Konieczny jest też zakup chemikaliów do oczyszczania wody lub specjalnych urządzeń, które będą to robić, a także filtrów i innych. Do basenów stacjonarnych bardzo często montuje się specjalne zadaszenia basenowe. Warto zaplanować budowę basenu stacjonarnego jeszcze w czasie projektowania ogrodu, ponieważ basen na stałe zmieni jego krajobraz.

Co należy zrobić przed montażem basenu i jak należy o niego dbać

Jeszcze przed zamontowaniem basenu stelażowego oraz rozporowego należy dobrze przygotować miejsce, w którym będzie się znajdował. Powinno się usunąć stamtąd wszelkie śmieci oraz kamienie. Teren powinien być równy – to pomoże zapobiec przyszłym komplikacjom. Najlepiej, jeśli basen stał będzie na utwardzonym terenie, jeśli jednak nie jest to możliwe, warto zadbać o to, żeby ziemia pod basenem nie była zbyt miękka.

W pobliżu basenu znaleźć się musi kran oraz dobrze zabezpieczone gniazdko elektryczne. Właściwe dbanie o basen nie jest ani trudne ani czasochłonne pod warunkiem, że wyposaży się basen w urządzenia takie jak generator chloru oraz odpowiednie filtry, które oczyszczały będą wodę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij