Basen kontra staw – co lepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Basen kontra staw – co lepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Renowacja ogrodu wiąże się z podjęciem wielu fundamentalnych decyzji, które diametralnie odmienią jego wygląd. Z tego właśnie powodu trzeba do tego zagadnienia podejść z odpowiednią dozą dystansu oraz zdrowego rozsądku. Dość często przecież zdarza się, że decydujemy się na jakieś rozwiązanie, bez gruntownego przemyślenia.

Niestety, nie zawsze takie spontaniczne decyzje są dobre, dlatego do niczego nie podchodźmy zbyt pochopnie. Wielu z nas na przykład od lat marzy o własnym cieku wodnym, stawie albo basenie. Na co się zdecydować? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Zamiast jednak rzucać tutaj ogólniki, postaramy się kilka tych kwestii omówić.

Czego tak naprawdę oczekujemy?

Tytuł tego paragrafu to fundamentalne pytanie, które musimy sobie zadać jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Pierwsza odpowiedź, jaka ciśnie się na usta, to taka, że po prostu chcemy wodę, bo kwiatki, rybki… Jeśli takie są nasze preferencje, powinniśmy kierować się w stronę stawu. Za to w przypadku chęci pływania czy ogólnego spędzania czasu w wodzie lepszym rozwiązaniem będą baseny poliestrowe.

Przemawia za nimi choćby łatwość utrzymania czystości, co bywa kłopotliwe w przypadku stawów. Nikt nie twierdzi, że nie jest to niemożliwe, ale klarowna czysta woda, to niestety brak jakichkolwiek roślin czy zwierząt w zbiorniku. Dlaczego? Do utrzymania czystości wody wykorzystuje się chlor, który jest po prostu zabójczy dla mikroorganizmów, jak i większych roślin oraz zwierząt. Dlatego właśnie wykorzystuje się go w basenach!

Zalety basenów poliestrowych

Wspomnieliśmy już o czystości wody, a także łatwości utrzymania takiego stanu. Warto też więc dodać aspekt, jakim jest możliwość sterowania temperaturą wody, poprzez układ grzewczy. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy korzystać z niego również poza sezonem.

Jeśli chodzi o baseny, producent takowych zawsze podaje informacje, czy można z niego korzystać również przy ujemnych temperaturach, dlatego warto się upewnić, nim podejmiemy decyzję. Co jeszcze warto wiedzieć? Niecki basenowe wykonane z polimerów w stosunku do innych materiałów, są tanie. Przy tym bardzo wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości(mówimy tutaj o ściankach, nie wodzie).

Malowniczy staw w ogrodzie

Jeśli zależy nam na tym, aby element wodny idealnie współgrał z resztą ogrodu, najlepszym rozwiązaniem wydaje się staw. Może być dowolnych rozmiarów oraz kształtu, ponieważ to tylko od naszego widzimisię zależy jego finalny wygląd. Co równie ważne, do jego powstawania nie potrzebna jest nam pomoc osób trzecich.

Oczywiście nikt nie zabrania nam powierzenia tego zadania komuś innego, ale w przypadku stawu mamy dowolność. Do najważniejszych stawów zaliczyć trzeba ich niebagatelny wygląd, możliwość uprawy roślin wodnych oraz zwierząt wodnych. W tym nie tylko ryb! Niestety w przypadku stawu, nie możemy tak łatwo dbać o jego czystość, jak w przypadku basenów poliestrowych, ale nie jest to niemożliwe – kosztowne, to na pewno.

Jak nie zwariować? Na co się zdecydować?

Jeśli mamy duży ogród i odpowiednią sumę pieniędzy, można pomyśleć o zainwestowaniu w oba – zarówno staw, jak i basen. Pierwszy z nich będzie elementem ozdobnym ogrodu, a drugi użytkowym. Jeśli chodzi o baseny, producenci przygotowali wiele ich wariantów, dlatego dobór czegoś odpowiedniego nie powinien być problemem.

Mają one swoje określane kształty oraz rozmiary, ale dzięki wieloletniej praktyce, twórcy zadbali o to, aby zawsze spełniały one wymagania klientów. A kiedy będziemy mieli już basen, można pomyśleć o przygotowaniu terenu pod niewielki staw, przy którym będzie można ustawić stół oraz grilla.

Reasumując, woda w ogrodzie to świetny element dekoracyjny, ale i użytkowy. Wszystko zależy od faktu, na który wariant się zdecydujemy. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zapominać o tym dlaczego chcemy dany zbiornik wodny, ponieważ jeśli chodzi o baseny, producenci przygotowali wiele ich wariantów tak, aby idealnie wpasowały się do najróżniejszych ogrodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij