Segmentowa czy roletowa – która brama będzie lepsza?
Kradzieże zdarzają się stosunkowo często, więc warto im przeciwdziałać. Nie mówimy tutaj jednak o akacjach promocyjnych, ale realnych zmianach, które sprawią, że posiadane przez nas przedmioty będą bezpieczniejsze. Jedną z tych najdroższych, które posiadamy jest samochód. Nieistotna jest jego dokładna wartość, ponieważ dla niektórych dziesięć tysięcy złotych to niewiele, a dla drugich pół miliona to suma tak niewyobrażalna, że jakiekolwiek bawienie się w ocenianie, czy coś jest drogie nie ma sensu. O to wszystko trzeba jednak odpowiednio zadbać, więc dzisiaj nasza uwaga skupiona będzie na bramach garażowych, które dadzą nam gwarancję, że trzymane pod ich ochroną przedmioty, są bezpieczne.
Czy potrzebna mi wzmocniona brama garażowa?
Wielu z nas wydaje się, że inwestowanie w drogą bramę segmentową mija się z celem. No, bo kto zechce ukraść mój samochód albo cokolwiek innego? Niestety takie myślenie powoduje, że wielu kradzieży nie udało się uniknąć. Można jednak z tym walczyć, poprzez promocję danych rozwiązań, a nie wysokobudżetowe akcje społeczne, które ostatecznie niczego zmieniają. Co tam naprawdę oferują nam wzmocnione rozwiązania? Pierwszym z udogodnień jest to, że nie da się otworzyć przy pomocy jakiegokolwiek wytrychu. Nadmierny ruch wewnątrz zamka powoduje jego blokadę, więc pierwszy problem znika. Co jednak w przypadku, gdy ktoś spróbuje sforsować bramę? W dużym uproszczeniu, ona mu na to nie pozwoli. Dzięki specjalnie zastosowanych układach, siła uderzeniowa rozkłada się we wszystkich kierunkach, dzięki czemu niwelowany jest problem wyrwania konstrukcji ze ściany.
Bramy segmentowe – krótka charakterystyka
Aby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, trzeba przyjrzeć się obu konstrukcjom bram oraz wychwycić ich zalety oraz wady. Omawiana w tym podpunkcie brama segmentowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz ciekawym designem. Jej zewnętrzna część składa się z połączonych ze sobą elementów, które za pomocą specjalnego mechanizmu płynnie przechodzą ze stanu pionowego na poziomy. Warto tutaj zaznaczyć, że zajmuje ona dość dużo miejsca wewnątrz samego garażu i nie nadaje się do niskich pomieszczeń. Zabraknie po prostu miejsca na umieszczenie mechanizmu, przy którego pomocy możliwe jest jej opuszczanie oraz podnoszenie.
Czym są bramy roletowe?
To nic innego jak znane nam z witryn sklepowych odpowiedniki rolet okiennych zewnętrznych. Mechanizm ich działania jest identyczny, przy czym większość konstrukcji znajduje się wewnątrz budynku a nie odwrotnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ uniemożliwia zneutralizowanie mechanizmu przez złodzieja. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Zajmuje mało miejsca, ponieważ cała rolet nawijana jest na specjalny wał, który umieszczony jest ponad bramą. Warto też zaznaczyć, ze jest to wytrzymałe rozwiązanie, choć nie tak jak wcześniej wspomniane bramy segmentowe. Do istotnych wad bram roletowych, zaliczyć trzeba fakt, że źle konserwowany układ potrafi się zacinać, co może uniemożliwić ich otwarcie– szczególnie podczas zimy, kiedy to przekładnie potrafią zamarzać.
Na co zwrócić uwagę wybierając bramę wjazdową?
Istnieją takie budynki, w których garaż sąsiaduje bezpośrednio z ulicą. Ważne jest przy tym to, ze nie oddziela go od niej żaden płot. W takim właśnie wypadku ważne jest zastosowanie wytrzymałej bramy wjazdowej, co w większości przypadków sprowadza się do montażu bramy segmentowej, która dodatkowo została przygotowana do pełnienia tej funkcji. Zrealizowano to na przykład uniemożliwiając jej ręczne otworzenie z zewnątrz czy zdalne otwieranie wyłącznie przy pomocy dedykowanego pilota. Na początku może się wydawać to irytujące, ale pozwala spać spokojnie, ponieważ ryzyko włamania jest wtedy dużo niższe.
Reasumując, wybór odpowiedniej bramy, niezależnie czy to wjazdowej czy innej, jest zadaniem trudnym, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, wśród których nie najważniejsza jest cena. Warto zatem zainwestować raz trochę więcej gotówki, aby mieć pewność, że posiadane przez nas dobra są odpowiednio chronione.