W jaki sprzęt powinien wyposażyć się każdy działkowicz?

Własna działka lub ogród to miejsce, gdzie możemy zaznać chwili wytchnienia od codziennego, szybkiego tempa życia w zgiełku miasta. W takim miejscu możemy posadzić kilka ozdobnych krzewów lub kwiatów, które będą cieszyć oko w czasie spokojnych weekendów za miastem lub trochę warzyw.

Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się prawdziwym smakiem przygotowanych na ekologicznych składnikach i okraszonych satysfakcją potraw. Aby jednak praca na działce stanowiła prawdziwą przyjemność i przynosiła zadowalające efekty, konieczne będzie zaopatrzenie się w kilka użytecznych narzędzi, zwłaszcza sekator i aerator.

Do czego służy aerator?

Aerator jest urządzeniem służącym do pielęgnacji trawnika. Przeprowadzany za jego pomocą zabieg – aeracji –  polega na nakłuwaniu gleby za pomocą specjalnego systemu rurek lub kolców. Przez powstałe w efekcie otworki powietrze przedostaje się do głębszych warstw podłoża, które staje się dzięki temu pulchniejsze i mniej zbite.

W konsekwencji woda łatwiej dociera do korzeni trawy, a ta rośnie lepiej, szybciej i bujniej. Dodatkową korzyścią płynącą z aeracji jest niszczenie mchu i płytko ukorzenionych chwastów, co jeszcze bardziej podnosi walory estetyczne darni.

Rodzaje aeratorów

Wybierając aerator trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość trawnika i nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Rynek ogrodniczy oferuje szeroką gamę tych urządzeń różniących się stopniem zaawansowania technologicznego, wydajnością i ceną, zatem każdy bez trudu znajdzie model idealny dla siebie.

Aby jednak nie pogubić się w tym gąszczu możliwości, dobrze jest odpowiednio wcześniej zapoznać się z rodzajami aeratorów oraz ich mocnymi i słabymi stronami. 

Najbardziej podstawowa klasyfikacja tych urządzeń uwzględnia napęd lub jego brak i wyróżnia następujące rodzaje aeratorów:
1. zakładane na buty – przyjmują postać kolczastych nakładek na buty; zakładamy je na nogi i drobnymi kroczkami spacerujemy po całej powierzchni trawnika,
2. w formie nakładki na walec – nakładamy ją na walec ogrodowy, a następnie całość podpinamy do traktorka lub walcujemy trawnik ręcznie,
3. ręczne – w formie grabi wyposażonych w specjalne ostrza do nakłuwania darni, 
4. z napędem elektrycznym – wyglądem przypominają kosiarki elektryczne, ale zamiast ostrzy tnących posiadają kolczasty wałek,
5. z napędem spalinowym – wyglądem przypominają kosiarki spalinowe, podobnie jak aeratory elektryczne wyposażone są kolczasty wałek.

Kryteria wyboru

Decydując się na zakup aeratora trzeba zwrócić większą uwagę na jego parametry techniczne, przede wszystkim na szerokość roboczą, głębokość roboczą, moc i wagę. Szerokość robocza odnosi się do szerokości pasa gleby, który podlega aeracji po jednym przejechaniu urządzeniem, w zależności od modelu wynosi od 20 do 50 cm. Głębokość robocza oznacza długość kolców/rurek nakłuwających glebę i może wynosić od 2 do 25 cm.

Moc dotyczy wyłącznie modeli elektrycznych i spalinowych, w pierwszym przypadku podawana jest w Watach i waha się w granicach 200-500 W, w drugim przypadku podawana jest w koniach mechanicznych lub kilowatach i waha się w granicach 2,5-5 KM. Waga w zależności od modelu może się wahać od 1 kg do 40 kg. 

Na małych powierzchniach, a z takimi mamy zwykle do czynienia w przypadku ogródków działkowych, najlepiej sprawdzą się aeratory zakładane na buty, w formie nakładki na walec, ręczne lub elektryczne. Wybór zależy tu przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Jedni będą woleli wykonać całą pracę ręcznie, inni skłonią się raczej ku urządzeniom elektrycznym. W tym drugim wypadku dobrze jest zainwestować w jakiś solidny model, który posłuży nam długie lata. Godny polecenia będzie tu aerator elektryczny gardena, który dzięki dobrze wyprofilowanej rączce i specjalnym kółkom sprawi, że aeracja stanie się prawdziwą przyjemnością.

Sekator elektryczny

Sekator jest kolejnym urządzeniem bez którego nie może się obyć żaden ogródek działkowy. Przyda się przy pielęgnacji drzew, krzewów lub żywopłotu. Na rynku dostępne jest cało mnóstwo tych pożytecznych narzędzi, a do najpopularniejszych należą sekatory ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Na niewielkich powierzchniach działkowych najlepiej sprawdzą się sekatory elektryczne. Modele spalinowe i akumulatorowe są znacznie droższe i tak naprawdę, byłyby w tym wypadku zbędnym wydatkiem, ponieważ dedykowane są do dużo większych ogrodów.

Zaletą sekatorów elektrycznych jest konkurencyjna cena, wygoda użytkowania, generowanie niewielkiej ilości hałasu i nieemitowanie spalin. Wybierając się na zakupy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, solidność wykonania i wygodny, dwuręczny uchwyt.

Ponadto musi być ono lekkie, aby umożliwić nam wygodne i sprawne przycinanie każdej powierzchni. Wreszcie trzeba mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, dlatego sekator powinien zatrzymywać noże jak najszybciej po wyłączeniu go. Najlepiej zakupić model jakiejś renomowanej firmy specjalizującej się w urządzeniach ogrodniczych, taki jak na przykład sekator elektryczny Gardena. Zagwarantuje nam to przyjemną i bezpieczną pracę przez długie lata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij