naszyjnik-sam-ns1480-c-aniakruk-pl-31

Od mężczyzn po kobiety – czyli kilka słów o naszyjnikach

Historia ozdobnej biżuterii sięga czasów, które trudno jest dokładnie określić nawet archeologom. Wiadomo jednak z całą pewnością, że naszyjniki początkowo nosili mężczyźni. Świadczyły one o pochodzeniu, statusie społecznym lub pełniły funkcję talizmanu, chroniącego przed złymi duchami. Z czasem naszyjniki stały się ozdobą kobiet i wyrazem kobiecości.

Jak kształtowała się historia naszyjników?

Najstarszą, znaną ozdobą, jest naszyjnik wykonany z muszli ślimaka nassariusa. Liczy ponad 100 tysięcy lat. Został odkryty przez archeologów na górze Karmel w Izraelu.

W czasach dalekiej prehistorii, pradawni ludzie wykonywali biżuterie z kości zwierząt, kamieni i muszli. Gdy wraz z postępem ewolucji pojawiał się powoli przemysł i możliwość obróbki różnorodnych tworzyw, zaczęła też pojawiać się biżuteria z metali takich, jak żelazo, miedź, srebro i ołów. Pozwoliło to w znacznym stopniu urozmaicić ozdoby. Naszyjniki srebrne, jak też pozostałe elementy biżuterii, odgrywały niezwykle istotną rolę. Brały udział w magicznych rytuałach, stanowiły nieodłączny element stroju szamana, a obrzędy religijne nie mogły odbyć się bez stosownej biżuterii.

naszyjnik-zte-nz0360-c-aniakruk-pl-31

Z kolejnymi postępami cywilizacyjnymi, zaczęła pojawiać się biżuteria również z pozostałych kruszców. Na popularności zyskały naszyjniki złote i naszyjniki srebrne oraz naszyjniki z metali półszlachetnych. Urozmaicane były drogocennymi kamieniami. W czasach starożytnych Rzymian, naszyjniki bez szmaragdów miały niską wartość.

Przełomowy dla biżuterii był wiek XVI. Pojawiły się wówczas wzorniki, umożliwiające zdobienie metali, tworząc naszyjniki z grawerem. W dobie renesansu, modne stały się całe komplety biżuterii, spójne ze sobą kolorystyką, stylem i wzornictwem. Grawerowana biżuteria stała się wyrazem ekskluzywnego stylu.

Estetyka w roli głównej

W XIX wieku biżuteria zyskała nowe oblicze. Jej znaczenie miało wysoką wartość, a naszyjniki, pierścionki i kolczyki, tworzone były na każdą okazję. Dosłownie. Biżuteria okolicznościowa nie dotyczyła jedynie przyjęć, bali czy bankietów. Pojawiła się także specjalna linia biżuterii żałobnej. Wywodziła się z Anglii, a trend zaciągnięto od panującej wówczas królowej Wiktorii, która nosiła żałobę po zmarłym mężu przez 40 lat.

Biżuteria tamtych czasów była wyjątkowa, bowiem każdy z jej elementów wytwarzany był ręcznie i zwykle na indywidualne zamówienie.

naszyjnik-srg-ns0120z-c-aniakruk-pl-31

Koniec tego samego wieku stanął natomiast pod znakiem orientalnych kultur. Projektanci biżuterii, zainspirowani Krajem Kwitnącej Wiśni, nie hamowali fantazji w tworzeniu biżuterii na wzór japoński. Tuż obok niego stanęły inspiracje rodem z Egiptu i krajów arabskich. Postęp technologiczny pozwolił na wprowadzenie elementów sztucznych takich, jak cyrkonie czy szlifowane kamienie.

Obecnie naszyjniki i pozostałe elementy biżuterii dostępne są niemal dla każdego. Jednak te o najwyższej wartości, z wysokiej jakości kruszców i z drogocennymi kamieniami, nadal wyznaczają status społeczny. Więcej naszyjników znajdziesz pod linkiem: https://aniakruk.pl/naszyjniki.html.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij