Skuteczne sposoby na usunięcie trudnych plam

Skuteczne sposoby na usunięcie trudnych plam

Ubrania są jednym z pierwszych elementów wizerunku, na które inni zwracają uwagę. Czasami jednak zdarzają się momenty, kiedy przypadkowo brudzimy je trudnymi plamami. Jagody, atrament czy wino – zwłaszcza na jasnych materiałach zostawiają mocne zabrudzenia. Poznaj sposoby, dzięki którym uporasz się z plamami na swoich ulubionych ubraniach!

Podstawowe sposoby

Przede wszystkim należy zadbać o to aby, nasze środki do prania były skuteczne. Nie tylko wybielacz, ale środki do prania powinny być odpowiednio wybrane i dopasowane do potrzeb. Sprawdzone środki chemiczne poradzą sobie z wieloma plamami, których nie uda się usunąć domowymi sposobami. Przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku, każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego potrzebom. Warto też zaopatrzyć się w odplamiacze. Duży wybór skutecznych odplamiaczy znajdziesz na tej stronie: https://eurochemia.com/40-odplamiacze-i-wybielacze.

Domowe sposoby

Zanim sięgniesz po detergenty i środki do prania, powinieneś wypróbować sprawdzone domowe sposoby. Są one bezpieczniejsze dla ubrań i skóry, często nie wymagają też specjalnych substancji, a jedynie takie, które każdy znajdzie w swoim domu.

Plamy po czerwonym winie

Takie plamy usuwa się różnie, w zależności od tego, kiedy powstały. Jeśli są to świeże plamy, dobrym rozwiązaniem znowu będzie posypanie ich obficie solą. Sól przez swoje właściwości wchłaniające, wsiąknie wodę z wina oraz jego intensywny barwnik. Po chwili należy przepłukać plamę pod wodą, następnie wrzucić do pralki i wyprać. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni płyn do prania. Innym, mniej spotykanym sposobem, będzie polanie plamy z czerwonego wina – białym winem lub szampanem. Powinno się szybko zalać takie zabrudzenie nimi, a potem wrzucić do pralki. Taką świeżą plamę można też polać małą ilością wody utlenionej. Jeśli materiał jest kolorowy, lepiej rozcieńczyć ją trochę zwykłą wodą, aby kolor nie wyblakł. Po polaniu, należy delikatnie potrzeć plamę i przepłukać je w wodzie. Ostatnim sposobem na świeżą plamę jest polanie jej octem, przepłukanie w zimnej wodzie i wypranie.

Plamy, które są stare, wymagają innych sposobów. Barwnik mocniej wsiąknął w materiał, więc nieco trudniej go wywabić. Stare plamy na jasnych materiałach należy namoczyć w wodzie utlenionej lub w roztworze spirytusu. Następnie należy je wyprać. Natomiast plamy, które są na kolorowych tkaninach, powinno się namoczyć w wodzie z mydłem i amoniakiem.
Mniej popularnym sposobem jest użycie kremu do golenia. Aplikuje się go wprost na plamę i pozostawia na około 10 minut. Następnie spłukuje się materiał i należy go wyprać.

Plama z atramentu

Chociaż nie zdarzają się już tak często jak kiedyś, jednak nadal tak samo przerażają. Plama z atramentu nie jest jednak wyrokiem pozbycia się elementu garderoby. Z tego rodzajem zabrudzenia świetnie sprawdzi się mleko. Jak to zrobić? Wystarczy namoczyć podgrzanym mlekiem zabrudzony materiał. Po tym należy wyprać ubranie w wodzie z mydłem. W przypadku, kiedy plama nadal nie zejdzie, spróbuj dolać małą ilość spirytusu.

Jeśli nie masz mleka, możesz wypróbować namoczenie ubrania w gorącej wodzie z solą. Kiedy ubranie będzie już namoczone, możesz polewać je spirytusem. W przypadku rozlania się atramentu na inny rodzaj materiału, np. na dywan, odpowiednim wyborem będzie posypanie plam grubą warstwą soli, a następnie odstawienie na parę godzin. Co jakiś czas należy zmieniać warstwę soli na świeżą. Po upływie kilku godzin należy wypłukać plamę wodą z mydlinami. Podobnym sposobem będzie uprzednie polanie plamy mlekiem, a następnie posypanie solą. Po dłuższym czasie usuń resztki mleka i soli za pomocą mokrej gąbki.

Plamy po jagodach

Niezależnie, czy powstają po samych owocach czy po soku, plamy takie są dosyć trudne do zmycia. Jest jednak parę sposobów, które można wypróbować, aby się ich pozbyć. Pierwszą metodą jest wlanie do miski ciepłej wody i wsypanie opakowania kwasku cytrynowego. Następnie ubranie powinno się moczyć przez około godzinę w takim roztworze. Jeśli plama po tym zabiegu nie zejdzie, można przedłużyć jej czas namaczania. Innym sposobem jest moczenie materiału w roztworze z octu. W zależności od świeżości plamy, powinieneś zwrócić uwagę na proporcje takiego roztworu. Jeśli plama jest stara, proporcje octu do wody powinny wynosić 1:1, natomiast w przypadku świeżej plamy 1:2. Poplamione ubranie powinno moczyć się w takim roztworze przez parę godzin. Inną metodą jest potarcie plamy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Po tym, przepłucz tkaninę w ciepłej wodzie. Należy pamiętać, że zmycie świeżej plamy z owoców jest dużo łatwiejsze, dlatego powinno się szybko podjąć działanie.

To tylko niektóre ze sprawdzonych, domowych sposobów na trudne do zmycia plamy. Warto zapamiętać, że domowe sposoby najlepiej działają w połączeniu ze skutecznymi środkami do prania. Nie zawsze jednak samodzielne wywabienie plam jest możliwe, w takim wypadku najlepiej zwrócić się do specjalistów, np. pralni chemicznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij