Najciemniej pod latarnią? A może lampą, i to biurową?

Moda na styl skandynawski zwróciła większą uwagę na ważność oświetlenia w mieszkaniu. Ważne są meble, które powinny zapewniać komfort mieszkanie, ale równie istotne staje się doświetlenie przestrzeni mieszkalnej z wykorzystaniem różnych źródeł światła. Coraz popularniejsze staje się również aranżowanie wnętrz przy użyciu światła.

Tradycyjne żyrandole kontra proste lampy wiszące

Przez wiele lat w większości polskich mieszkań królowały żyrandole. Ten typ lamp wiszących jest nadal popularny, zwłaszcza przy wystroju tradycyjnych salonów czy pokojów gościnnych, jednak zamiast kloszy zwróconych do góry wybierane są klosze umożliwiające oświetlenie pokoju. Nawet w tradycyjnych wnętrzach coraz częściej wykorzystuje się lampy wiszące o prostych pojedynczych kloszach. Takie klosze mogą być wykonane z mlecznego szkła, które dodatkowo rozpraszają światło, na popularności zyskują klosze kuliste, ozdobione połyskującymi detalami metalowymi. Klosze kuliste mogą również stanowić przemyślaną kompozycję świetlną. Na fali stylu vintage do łask powróciły lampy wiszące wzorowane na starych lampach magazynowych. Ich proste klosze zbudowane ze szkła w drucianej oprawie mogą zmienić charakter wnętrza. Niektórzy producenci oferując lampy wiszące idą dalej, zastępując tradycyjne klosze kloszami o bardzo różnorodnych kształtach. Wybierając lampę wiszącą warto pamiętać o dwóch kwestiach. Piękne, atrakcyjnie wyginane klosze papierowe mogą być stosowane jedynie ze świetlówkami energooszczędnymi o małej mocy. Z kolei lampy wiszące ozdobione atrakcyjną kompozycją złożoną z elementów metalowych czy szklanych ze względu na swój ciężar nie jest wskazana do montowania na sufitach podwieszanych. Za to nawet w bardzo tradycyjnych wnętrzach zamiast lampy wiszącej można wybrać plafon o ciekawym kształcie lub zastosować kilka kinkietów, które będą doświetlały poszczególne ściany w pokoju.

Lampy stojące na biurko i lampy stołowe

Nowoczesne lampy stojące w zasadzie nie zmieniły swojej formy od lat. Wybierając taką lampę należy przede wszystkim zastanowić się nad jej głównym przeznaczeniem. Lampy stojące na podłodze mogą stanowić ciekawy dodatek we wnętrzu, a światło jakie zapewniają umożliwia wykonywanie wielu czynności. Lampy stojące mogą być również lampami stołowymi, niższymi i z małymi kloszami. Takie lampy mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, natomiast jeśli postawione są na stole, przy którym dorośli pracują, wówczas stają się funkcjonalną lampą. Lampy stołowe mogą być klasycznymi lampami o bardzo fantazyjnych kloszach i równie ciekawych podstawach, mogą mieć również prostą podstawę wykonaną z metalu czy tworzywa sztucznego odpornego na działanie czynników zewnętrznych, w tym wysokich temperatur. O stylu takiej lampy przesądza zwykle klosz. Najpopularniejsze są klosze materiałowe oraz szklane, coraz częściej jednak lampa stołowa jest traktowana jako ozdoba, zatem sam klosz bywa uzupełniony o ciekawą kompozycję zbudowaną z kryształów. Na popularności zyskują również klosze wykonane z mniej oczywistych materiałów – papieru czy drewna. W tym wypadku lampa stołowa musi mieć zamontowane źródło światła o małej mocy. Wraz z modą na ręcznie robione dodatki powróciła moda na lampy witrażowe, których różnokolorowe klosze są robione na zamówienie. Lampy witrażowe mogą być zarówno klasycznymi lampami stołowymi z kloszem witrażowym, jak i czworokątnymi lampami bez podstawy. Do lamp stołowych zalicza się również lampki nocne.

Oświetlenie w gabinetach i biurach

Obecne przez lata w biurach świetlówki coraz częściej zastępowane są oświetleniem LED, które działa w oparciu o energooszczędne źródła światła. W biurach najczęściej można spotkać lampy, które włączają się na ruch. W przeciwieństwie do lamp spotykanych w mieszkaniach, lampy biurowe mają prostą formę i wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego lub metalu. Lampy biurowe o nowoczesnej formie najczęściej pojawiają się w biurach jako lampki biurkowe oraz lampy zaciskowe, które można montować zarówno na biurku, jak i na półce czy przepierzeniu odgradzającym stanowiska pracy. Wybierając lampy na biurko warto postawić na lampy, których wysokość będzie regulowana albo poprzez możliwość dowolnego wygięcia ramy, albo poprzez regulowanie wysokości łamanego ramienia lampy. Takie lampy najczęściej wykorzystują świetlówki LED ze względu na ich energooszczędność.

Planując oświetlenie do mieszkania należy również w swoich planach uwzględnić dodatkowe kinkiety wiszące na ścianach oraz lampy umieszczane na podwieszanych sufitach, wiszących szafkach czy w pobliżu blatów roboczych w kuchni. Kinkiety są obecne w różnych pomieszczeniach, także w sypialniach, gdzie można je umieścić bezpośrednio nad łóżkiem, zastępując w ten sposób klasyczną lampę wiszącą, zwłaszcza gdy kinkiet będzie dawać światło strumieniowo skierowane do dołu i do góry. Z kolei w kuchni i w łazience warto sięgnąć po oświetlenie punktowe, które będzie doświetlać wybrane części użytkowe pomieszczeń. W kuchni wskazane jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia w okolicy blatów oraz płyty grzewczej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij