Podstawą przy wyborze odpowiedniej lokówki jest kondycja i rodzaj włosów, które będziesz stylizować. Cienkie i delikatne włosy wymagają jak najniższej temperatury, maksymalnie do 150 stopni, natomiast włosy grube i mocne, zaczną reagować dopiero pod wpływem 200 stopni.
Następnie powinnaś zwrócić uwagę na to, jakie loki zamierzasz osiągnąć. Lokówka automatyczna czy tradycyjna o średnicy 16-20 mm nada efekt cienkich loków, natomiast grube fale i loki pomoże stworzyć lokówka o średnicy 30-36 mm. Jeśli jesteś wielbicielką różnorodnych loków, wybierz lokówkę z wymiennymi nasadkami, dzięki temu wystylizujesz każdy rodzaj fryzury.
Odpowiednia lokówka powinna posiadać:
– Ceramiczną powłokę wałka, jest ona bezpieczna dla włosa.
– Regulację i zakres temperatury, zaleca się, aby lokówka posiadała elektryczną oraz wielostopniową regulację temperatury; poleca się urządzenia, które automatycznie dostosowują temperaturę.
– Jonizację, włosy nie będą się elektryzować i uzyskają większy blask.
– Moc, to od niej uzależniony jest czas nagrzewania lokówki, im wyższa tym krótszy czas oczekiwania.
– Ergonomiczną rączkę, zaleca się, aby była pokryta antypoślizgową i termoochronną powłoką.
– Obrotowy kabel, jego długość powinna ułatwiać korzystanie z urządzenia.
– Ochronną rękawicę, chroni ona dłonie przed poparzeniem; jest niezbędna podczas stosowania lokówki stożkowej i tradycyjnej.
– Etui i podstawkę, nie jest niezbędny jednak w znacznym stopniu ułatwi pracę z lokówką.
Rodzaje lokówek
Jeśli rozglądałaś się już na rynku za odpowiednią lokówką to na pewno widziałaś, że wybór jest bardzo szeroki. Lokówek jest mnóstwo, a ich wybór to bardzo trudne zadanie. Możemy wyróżnić m. in. :
Lokówka tradycyjna
Posiada ona wałek o średnicy około 15 – 25 mm z klipsem na boku, którego zadaniem jest przytrzymanie pasma włosów. Im większa średnica wałka, tym luźniejszy efekt fal i loków. W zależności od sposobu nawijania pasm włosów, można uzyskać różnorodne fale i loki, co jest największą zaletą.
Lokówka gruba
Jak sama nazwa mówi, posiada ona gruby wałek, od 32 do 38 mm. Aby efekt grubych loków był zniewalający, jeszcze ciepły lok zaleca się zwinąć i podpiąć spinką, aby się nie rozprostował, pozostawić na kilka minut.
Lokówka stożkowa
Ten typ lokówki posiada charakterystyczny kształt stożka, dzięki temu loki są grubsze u nasady i drobniejsze na końcach. Minusem jest fakt, że nie posiada klipsa i pasmo włosa trzeba przytrzymać ręką, jednak w zestawie zawsze jest dołączona rękawica ochronna.
Lokówka automatyczna
Ten rodzaj lokówki jest niebywale wygodny, ponieważ sam nawija włosy na wałek. Każde pasmo zostanie podkręcone w taki sam sposób. Jednak są także minusy, przede wszystkim cena, a dodatkowo można nią kręcić tylko cienkie pasma włosów.
Lokówka spiralna
Lokówka spiralna pomaga stworzyć precyzyjne loki, a to zasługa nietypowej końcówki. Grubość wałka występuje w granicach 15 do 38 mm.
Lokówka wielofunkcyjna
To jedna z najwygodniejszych lokówek. Wymienne nasadki sprawiają, że możesz stworzyć różnorodne stylizacje, a ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. W takim komplecie zazwyczaj występuje nasadka: spiralna, płaska, trójkątna, stożkowa, tradycyjna (wąska i gruba), prostownica, karbownica, okrągły grzebień.
Odpowiednia lokówka to…
Sądzę, że najlepszy wybór to lokówka wielofunkcyjna, pomimo tego, że może być trochę droższa niż inne, to jednak masz wszystkie lokówki w jednym. Myślę, że taka inwestycja to świetny pomysł, zwłaszcza, gdy nie jesteś monotonna i uwielbiasz bawić się stylizacją włosa. Można znaleźć komplet z większą lub mniejszą ilością nasadek, zawsze też można dokupić pojedyncze końcówki. Jest to inwestycja na długie lata.