Czy napoje energetyczne rzeczywiście wspomagają w nauce?

Napoje energetyczne cieszą się coraz większą popularnością. Lekarze alarmują, że zbyt częso spożywane, napoje energetyczne mogą prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym poważnych zaburzeń kardiologicznych. Oczywiście, jest to prawda.

Zbyt częste spożywanie energetyków może mieć ujemny wpływ na nasze zdrowie. Jednak to samo można powiedzieć o wielu innych produktach, które jednocześnie, w umiarkowanych ilościach, wykazują korzystne działanie na nasz organizm. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o napoje energetyczne.

Najważniejsze właściwości energetyków

Czym, przede wszystkim, różni się napój energetyczny od kawy? Często uważa się, że energetyki to tak naprawdę po prostu coś w  rodzaju mocniejszej kawy, jednak nie jest prawda. Kawa zawiera jedynie kofeinę, która w większych ilościach może wypłukiwać cenne mikroelementy z naszego organizmu, takie jak na przykad potas lub magnez.

To właśnie dlatego nawet po wypiciu kilku kaw nie czujemy się tak naprawdę „wzmocnieni“; uzyskujemy raczej coś w rodzaju sztucznej energii, jednak jednocześnie, na skutek utraty magnezu, zaczyna szwankować nasz układ nerwowy oraz funkcje poznawcze(charakterystyczne objawy spożycia dużych ilości kawy to między innymi drżenie rąk, rozkojarzenie i trudności ze skupieniem uwagi).

Napoje energetyczne oczywiście również zawierają kofeinę, jednak ponadto są źródłem tauryny oraz witamin z grupy B, dzięki czemu ich działanie na nasz organizm jest znacznie odmienne, niż ma to miejsce w przypadku kawy. Przede wszystkim, na skutek obecności witamin z grupy B nie dochodzi do wypłukiwania organizmu z mikrolementów, jak to się dzieje przy spożywaniu kawy.

Dodatkowo, jeśli napojem energetycznym popijemy jedną lub dwie tabletki jakiegoś dobrego suplementu zawierającego magnez, to uzyskamy efekt kompleksowego wzmocnienia organizmu: oprócz energetyzującej kofeiny oraz redukującej uczucie zmęczenia tauryny, dostarczymy naszemu organizmowi również komplet witamin i mikrolementów działajacych dodatnio na funkcje poznawcze.

Do czego służą energetyki?

Przeważnie używa się napojów energetycznych dla zwiększenia wydolności podczas uprawiania wysiłku fizycznego, jednak nie takie jest ich właściwe przeznaczenie. W zamierzeniu procentów, napoje energetyczne mają służyć nam wtedy, kiedy zmęczenie uniemożliwia nam funkcjonowanie na przysłowiowych pełnych obrotach.

Po całym dniu ciężkiej harówki możemy mieć jeszcze przed sobą perspektywę nocy spędzonej na przykład na pisaniu ważnego projektu. Same siły witalne naszego organizmu nam nie wystarczą (utraciliśmy je już w ciągu intensywnego dnia), sen nie wchodzi w rachubę a wlewanie w siebie kawy może sprawić jedynie tyle, że nie będziemy w stanie się skoncentrować.

Właśnie na użytek takich sytuacji zostały wymyślone energy drinki. Dobry napój energetyczny nie tylko dostarczy nam zastrzyku energii(kofeina), zredukuje uczucie zmęczenia(tauryna), ale także usprawni działanie naszego umysłu(witaminy z grupy B). Oczywiście, jak już wspomniano, działanie napojów energetycznych dobrze jest uzupełniać preparatami zawierającymi magnez.

Na co należy uważać?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że tak naprawdę napoje energetyczne należą do grupy produktów żywieniowych o specjalnym zastosowaniu. Co to oznacza? Oznacza to mniej więcej tyle, że po energetyki należy sięgać jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne. Jeżeli codziennie brakuje nam energii, to jedynym rozwiązaniem jest zmiana trybu życia, wprowadzenie korekt w diecie, poprawa kondycji i tak dalej. Codzienne spożywanie napojów energetycznych jest stanowczo przeciwwskazane.

Gdyby posłużyć się porównaniem, to napoje energetyczne można by porównać do środków przeciwbólowych: wiadomo, że należy je brać tylko od czasu do czasu, w określonych sytuacjach. Podobnie jest z napojami energetycznymi. Stosowane zgodnie ze swoimi przeznaczeniem, to znaczy jako okazyjne wzmocnienie organizmu w momentach szczególnego osłabienia albo wtedy, kiedy po prostu bezwzględnie potrzebujemy zastrzyku energii- energy drinki będą doskonałym rozwiązaniem. Jednak spożywanie ich dzień w dzień, przez dłuższy okres czasu, może przysporzyć nam poważnych problemów zdrowotnych.

Ewa Filipiak

Ewa Filipiak

Specjalistka ds. mody z doświadczeniem w stylizacji i projektowaniu. Analizuje światowe trendy, adaptując je do polskich realiów. Pasjonatka zrównoważonej mody i ekologicznych rozwiązań w branży odzieżowej.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *