Wiele młodych (i nie tylko) dziewcząt śni o pracy wizażystki. Oto kilka przemyśleń, na temat jak wygląda praca wizażystki z perspektywy osoby posiadającej doświadczenie, wynikające z pracy w zawodzie od wielu lat.
Wizaż czy też mniej popularna nazwa “makijaż”, towarzyszy kobietom od maleńkości.
Wraz z wiekiem kobiety zaczyna nabierać coraz to większego znaczenia, stając się istotnym elementem jej wizerunku i przez to docenianą umiejętnością. Pamiętajmy o tym, iż subtelne lub też symboliczne ozdabianie twarzy nie jest niczym nowym, to wielowiekowa historia i niegdyś praktyka zarezerwowana tylko dla elit.
Dzisiaj jest inaczej, make-up jest dostępny dla każdej grupy społecznej, a przynajmniej tak mówią reklamy. Lecz makijaż poza wartościami funkcjonalnymi zaliczany jest do sztuki kamuflażu i akcentowania.
W praktyce nie jest to łatwa czynność a wiele osób podejmuje trud łączenia pasji z pracą zawodową o czym świadczy duże zainteresowanie wszelkiego rodzaju szkoleniami w zakresie wizażu.
Jaka powinna być dobra wizażystka?
Zgodnie ze specyfiką pracy, wizażysta to osoba, która kreuje pozytywny wizerunek klienta. Dba o estetykę pracy i swojego wyglądu. Umie dobrać odpowiednie kosmetyki do typu cery klienta. Zna tajniki makijażu i stylizacji. Potrafi przeprowadzić analizę kolorystyczną i poprawnie określić typ urody.
Umie malować twarz, podkreślając jej najważniejsze cechy. Wykonując korektę kształtu oka i ust. Dostosowując makijaż do oświetlenia, typu urody i okoliczności w taki sposób, by efekt finalny był zadowalający. Makijażysta musi znać obowiązujące trendy i nowinki kosmetyczne.
Powyższa definicja pracy wizażysty łączy się z pewnymi predyspozycjami, które musi on posiadać Wizażysta pracuje z ludźmi, musi więc być otwarty, cierpliwy, wyrozumiały i bezkonfliktowy oraz posiadać wysoką kulturę osobistą. Powinien być sprawny manualnie z poczuciem estetyki i wrażliwości na piękno. Dobrze odróżniać kolory, być precyzyjny i ambitny.
Długa droga do zostania wizażystką
Na całym świecie wizażysta to zawód bardzo popularny i dobrze opłacalny. W Polsce jest zjawiskiem nowym, dlatego urzędniczo tę profesję przypisuje się pod usługi kosmetyczne – upiększające. By zdobyć umiejętności zawodowe w tym zakresie, dobrze jest zacząć od nauki w szkole kosmetycznej.
Świetny wybór to dwuletnie policealne studium kosmetyczne, będące kursem wizażu i stylizacji. Warto także podejmować rozmaite kursy kosmetyczne, jak np. kurs wizażu czy kurs makijażu. Praktyczne ćwiczenia pozwolą dojść do wprawy oraz poznać wiele przydatnych w tym zawodzie tricków.
Gdzie znajdzie pracę wizażystka?
Wizażystka może pracować w telewizji, teatrze, prasie kobiecej, na planach filmowych, w agencjach modelek, przy sesjach zdjęciowych, w gabinetach kosmetycznych, dla firm kosmetycznych oraz przez samozatrudnienie, świadcząc tym samym prywatne usługi. Uzyskanie funkcji wizażysty popularnego pracodawcy, nie zawsze pokrywa się z posiadaną wiedzą.
Jak wszędzie największe szanse będą miały osoby mogące liczyć na silną protekcję. Pozostałym wizażystkom stanowiącym większość, pozostaje długa droga budowania sukcesu dzięki własnej pracy w postaci wykonywania usług prywatnych.
Różnica pomiędzy pracą dla firm, a własną działalnością jest prosta i leży w statusie materialnym, ale również w ocenie własnej wartości. Pracodawca często narzuca w pracy własną politykę i zasady, prowadząc tym samym do wypalenia zawodowego artysty, bo przecież wizaż to dziedzina sztuki.
Zarobki wizażystek
Miesięczne zarobki netto wizażystki wahają się średnio od 2000 PLN do nawet 5000 PLN, a często można mówić o jeszcze wyższych kwotach. Jest to uzależnione od firmy, przez którą jest ona zatrudniona. W przypadku własnej działalności niestety wszystko jest ściśle powiązane z ilością zleceń, o które samemu trzeba się starać.
Praca wizażystki może okazać się w dzisiejszych czasach bardzo intratnym zawodem, ale, jak pokazuje niniejszy artykuł, droga do osiągnięcia w nim sukcesu, jest długa, a sama praca wymaga pewnych zdolności.