Moda bardzo często wraca do przeszłości, czerpiąc z danych trendów i stylów inspiracje do powstawania nowych kolekcji. W ciągu ostatnich 10-ciu lat szczególną popularnością cieszyły się tuniki damskie, a ich rodowód sięga do starożytnej Grecji.
Historia tuniki
Właśnie w starożytnej Grecji, jak i antycznym Rzymie noszono tuniki. Projektanci odkryli wiele pozytywnych stron tej szaty i przenieśli ją we współczesne realia. Dzięki niej można z jednej strony maskować niedoskonałości kobiecej sylwetki, a z drugiej dodać jej posągowości i archetypicznej powagi. Eleganckie tuniki podbijają serca kobiet w różnym wieku. Pasują osobom szczupłym, jak i o krągłej budowie ciała, do której dopasowane są tuniki duże rozmiary.
Czy wiesz że….? Stroje starożytnych Greczynek najczęściej składały się z jednego kawałka materiału, który był przewiązywany sznurkiem lub taśmą w pasie i odpowiednio drapowany. W ten sposób nadawano pierwszym tunikom pożądany kształt. Kiedy Grecy zostali podbici przez Rzymian, kultury, także w zakresie ubioru, zaczęły mieszać się ze sobą. Tak powstały bardziej ozdobne tuniki damskie. Mogły one być spinane na ramionach ozdobnymi elementami z metalu czy z kamieniami szlachetnymi. Wykonywane były z wełny i nazywane z języka greckiego peplos.
Tunika męskim ubraniem
Tunikę w dawnych czasach Imperium Rzymskiego nosili mężczyźni. Przypominała ona koszulę i sięgała do połowy łydek. Jeśli tunika była dłuższa, była oznaką zniewieścienia, podobnie jak długie rękawy.
Czy wiesz że….? W zależności od pozycji społecznej starożytni ludzie nosili różne tuniki.
Około 20 roku przed naszą erą, na początku istnienia Cesarstwa w Europie, pojawiły się pierwsze tuniki wyposażone w rękawy. Surowy krój tuniki został przełamany dopiero po opanowaniu Cesarstwa Wschodniorzymskiego przez Arabów i Słowian. Ubranie to nadal było obowiązującym strojem, ale tuniki stały się znacznie bardziej ozdobne i bogato haftowane. Posiadały orientalne elementy i lamówki, które obszywano szlachetnymi kamieniami. Dlatego też zaczęli je nosić ludzie majętni.
Tunika w modzie współczesnej
Kobiety pokochały tuniki wieczorowe i codzienne głównie z uwagi na fakt, że są one uniwersalne w zastosowaniu. Można je nosić na każdą okazję i czuć się bardzo komfortowo. Ich zaletą jest niewątpliwie to, że niwelują mankamenty sylwetki. Mogą ukryć odstający brzuszek, zbyt szerokie biodra czy masywne ramiona. Jeśli mają duży dekolt eksponują kobiece krągłości. Przewiązana w pasie tunika nada zaś kobiecemu ciału odpowiednich proporcji klepsydry i będzie kreowała talię osy.
Czy wiesz że….? Tunika była często wybierana jako strój artystów. Stanowi ona wyraz tzw. ducha bohemy, czyli cyganerii artystycznej.
Obecnie tunika w ocenie projektantów mody jest pośrednim elementem damskiej garderoby, pomiędzy długą bluzką a minisukienką. Często ma prosty, luźny krój trapezowy, choć często można spotkać się z tuniką dopasowaną, z rękawami lub bez, czego przykładem są tuniki na zoio.pl.