Dzieci z dysleksją – jak im pomóc w nauce?

Dysleksja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń nauczania, które dotyczy czytania, pisania oraz rozumienia tekstu. Chociaż dysleksja może wiązać się z wieloma talentami – w końcu Leonardo da Vinci, Albert Einstein czy Charles Darwin także byli dyslektykami – to jest to stan, który może znacząco utrudnić rozwój edukacyjny dziecka i wymaga specjalnej uwagi oraz wsparcia ze strony rodziców, nauczycieli i specjalistów. Czym właściwie jest dysleksja, jak się objawia i jak pomóc dziecku z dysleksją w nauce?

Co to jest dysleksja?

Chociaż prawie każdy z nas o niej słyszał, to nie zawsze ma się pewność, co to jest. Dysleksja jest neurobiologicznym zaburzeniem związanym z trudnościami w nauce czytania, pisania oraz rozumienia tekstu. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń zdolności czytania, które może występować u dzieci oraz osób dorosłych. Osoby z dysleksją mogą mieć trudności w prawidłowym rozpoznawaniu liter, łączeniu ich w słowa, rozumieniu zasad ortografii oraz z płynnym czytaniem. Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, które może mieć swoje źródło w dziedziczeniu pewnych cech językowych i percepcyjnych. Wbrew powszechnej opinii, dysleksja nie jest związana z niskim poziomem inteligencji, a osoby dotknięte tym zaburzeniem często posiadają normalny lub nawet ponadprzeciętny iloraz inteligencji. Istotne jest jednak zrozumienie, że dysleksja może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie i rozwój edukacyjny jednostki, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i odpowiednie wsparcie dla osób z tym zaburzeniem.

Objawy dysleksji

Czym dokładnie objawia się dysleksja? Objawy tej przypadłości mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania zaburzenia. Występują one w pełni u dzieci w wieku szkolnym, jednak już dużo wcześniej niektóre zachowania mogą wzbudzać podejrzenia dysleksji. Jednymi z takich objawów jest fakt, że dziecko nie raczkowało, tylko od razu chodziło. Innymi objawami są problemy z zapinaniem guzików czy wiązaniem sznurowadeł. Chociaż mało kto o tym wie, to dysleksja u dzieckamoże objawiać się także sferze ruchowej. Dzieci z dysleksją mogą przewracać się, biegać gorzej niż rówieśnicy, mieć problemy z koordynacją ruchów czy refleksem. Jednak najłatwiejszymi do rozpoznania objawami dysleksji są trudności w nauce. Gdy nasze dziecko ma trudności z zapamiętywaniem wierszyków i liczb, dat czy nazw, ma problemy z pisaniem i ortografią, przekręca wyrazy lub literki, lub ma trudności z określeniem kierunków, to warto udać się do psychologa w celu uzyskania diagnozy dysleksji.

Dodatkowe prawa w szkole

Dzieci ze stwierdzoną przez psychologa dysleksją mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w szkole. Przede wszystkim mają one prawo do wydłużonego czasu na sprawdzianach i egzaminach. Nie można im także obniżać oceny za popełnione błędy ortograficzne i interpunkcję. Teksty napisane przez dzieci z dysleksją są oceniane jedynie pod względem ich zawartości i wartości merytorycznej.

Jak pomóc dziecku z dysleksją w nauce?

Jak możemy pomóc naszemu dziecku, które ma dysleksję? Musimy przede wszystkim wspierać nasze dziecko i doceniać jego starania, co pomoże mu zbudować pewność siebie. Oprócz wsparcia możemy wykonywać z dzieckiem szereg ćwiczeń, które pomogą mu radzić sobie w szkole. Warto razem z dzieckiem pracować nad ortografią i rozumieniem tekstu. Dobrymi sposobami będzie np. gra w Scrabble czy zabawa w odnajdywanie innych słów w wyrazach, takich jak “kot” w kotwicy czy “leń” w słowie waleń. Różnego rodzaju puzzle czy układanie klocków pomoże rozwijać syntezę wzrokową. Ćwiczenia na koordynację oka i ręki to na przykład obrysowywanie kredką konturu jakiejś figury geometrycznej. Warto także ćwiczyć z dzieckiem gimnastykę, aby poprawić jego koordynację ruchową.

Aleksandra Czajkowska

Aleksandra Czajkowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 37

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *