Glinki do twarzy i ciała - rodzaje i zastosowanie

Glinki do twarzy i ciała – rodzaje i zastosowanie

Glinki to źródło dobroczynnych składników i minerałów, które fantastycznie działają na skórę twarzy oraz całego ciała. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie, to jedna z ulubionych form relaksu i zabiegów pielęgnacyjnych dla sporej grupy kobiet. Jaką glinkę wybrać, do jakich dolegliwości i problemów dedykowane są poszczególne jej rodzaje oraz najważniejsze – czym są i w jaki sposób ich używać?

Charakterystyka

Glinka to nic innego, jak zmielona skała osadowa, która bogata jest w liczne minerały – np. ołowiu, wapnia, żelaza, miedzi. Inne źródła, formułują określenie, iż jest to naturalny minerał, który dzięki swoim właściwościom – pełni funkcję kosmetyku naturalnego. W tym wypadku obie definicje są poprawne, co więcej – z obu określeń wywnioskować można, że glinki posiadają niezwykłe działanie głównie na skórę twarzy, ale również całego ciała. Warto dodać, że glinki kosmetyczne stanowią idealny element uzupełniający codzienną pielęgnację. Są momentem relaksu i odprężenia, a po nałożeniu ich na twarz – możemy poczuć się jak w prawdziwym spa.

Rodzaje glinek do twarzy

Na rynku kosmetycznym znaleźć można wiele rodzajów glinek do twarzy: biała, różowa, czerwona, brązowa. Dosłownie i w przenośni – do wyboru do koloru. Jedną z najbardziej popularnych glinek, która stosowana jest do pielęgnacji skóry twarzy jest glinka biała (np. glinka biała marki Nacomi). Przez specjalistów i kosmetologów polecana jest w szczególności cerze delikatnej, skłonnej do podrażnień, suchej. Idealnie uzupełni codzienną pielęgnację skóry dojrzałej. Jej uniwersalność wynika z faktu, że jest jedną z najbardziej delikatnych glinek i praktycznie do minimum eliminuje możliwość wystąpienia ewentualnego podrażnienia cery.

Oprócz glinki białej, częstym wyborem, po który sięgają kobiety są glinki różowe, które znajdą swoje zastosowanie w łazienkach posiadaczek cery tłustej, mieszanej lub trądzikowej. Taką propozycję posiada w swoim asortymencie marka Nature Queen. To bez wątpienia najsilniej odtłuszczająca skała osadowa. Jej właściwości matujące i redukujące nadmiar wydzielanego sebum sprawiają, że glinka różowa używana jest w celu dokładnego oczyszczania skóry twarzy. Nieco rzadziej spotykana, jednak równie skuteczna jest glinka zielona. Stosowana jest głównie w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, przy cerze zmęczonej i zwiotczałej. Jej działanie antybakteryjne, przy systematycznym stosowaniu – poprawia wygląd skóry na dłużej.

Glinki do twarzy i ciała - rodzaje i zastosowanie

Zastosowanie glinek do twarzy

Warto wspomnieć, że zastosowanie glinek do twarzy, nie ogranicza się jedynie do jej dobroczynnego działania na skórę twarzy. Glinki najczęściej występują w formie sypkiej, a do jej użycia należy zmieszać odpowiednią ilość proszku z niewielką ilością wody. W formie maseczki owszem – stosowana jest najczęściej, ale może być aplikowana również punktowo (np. na niewielkie niedoskonałości), dodawane w odpowiedniej proporcji do kąpieli, a także stosowane jako środek do codziennego oczyszczania cery. Niektóre marki kosmetyczne, w swojej ofercie posiadają specjalnie dedykowane żele do mycia twarzy, które stworzone są właśnie na bazie glinki (np. Loreal Czysta Glinka Żel do Twarzy Peelingujący). Marka Hagi tworząca kosmetyki naturalne, oferuje swoim klientom Mydło z Glinką Ghassuol, a Anwen – firma specjalizująca się w tworzeniu produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów – wprowadziła maskę do włosów niskoporowatych, która zawiera w swoim składzie kokos i wspomnianą glinkę.

Glinki do twarzy i ciała - rodzaje i zastosowanie

Wielość zastosowań skał osadowych i minerałów ograniczona jest jedynie wyobraźnią. Faktem jest, że ich dobroczynne właściwości sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, ale również całego ciała, a nawet włosów. Obecny rynek kosmetyczny oferuje klientom szereg produktów, które w swoim składzie posiadają glinkę. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej trafiają do kosmetyczek kobiet na całym świecie.

Ewa Filipiak

Ewa Filipiak

Specjalistka ds. mody z doświadczeniem w stylizacji i projektowaniu. Analizuje światowe trendy, adaptując je do polskich realiów. Pasjonatka zrównoważonej mody i ekologicznych rozwiązań w branży odzieżowej.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *